Czy nienarodzone dziecko dziedziczy spadek?

Czy nienarodzone dziecko dziedziczy? Czy dziedziczy również długi?

Dziecko nienarodzone co do zasady dziedziczy, w tym długi.

Otrzymać spadek może dziecko, które w chwili śmierci spadkodawcy jeszcze się nie narodziło, lecz zostało już poczęte.

Przykład:

Jan umiera 1 czerwca, a miesiąc później rodzi się jego syn. Syn po urodzeniu zostanie spadkobiercą po swoim ojcu, ponieważ w chwili śmierci ojca syn już był dzieckiem poczętym.

Czasami sytuacja staje się bardziej skomplikowana:

Józef umiera 1 czerwca. Jego pełnoletni syn Andrzej odrzucił spadek cztery miesiące później – 1 października. Andrzej z żoną spodziewają się dziecka. Dziecko zostało poczęte 1 lipca. Po urodzeniu dziecko Andrzeja nie będzie dziedziczyć po dziadku, ponieważ w chwili jego śmierci nie było jeszcze poczęte.

Inny przykład:

Józef umiera 1 czerwca. Jego pełnoletni syn Andrzej odrzucił spadek cztery miesiące później – 1 października. Andrzej z żoną spodziewają się dziecka. Dziecko zostało poczęte 1 maja. Po urodzeniu dziecko Andrzeja będzie dziedziczyć po dziadku, ponieważ w chwili jego śmierci było już poczęte.

Jeżeli rodzice nie chcą, żeby po urodzeniu dziecko odziedziczyło spadek, muszą złożyć do sądu rodzinnego wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Po otrzymaniu zgody z sądu mogą udać się do notariusza w celu odrzucenia spadku w imieniu dziecka.

Odrzucić spadek można przed każdym notariuszem.

Przykładowo, jeżeli ktoś zmarł w Warszawie, nie ma przeszkód, aby spadek odrzucić w Kancelarii Notarialnej we Wrocławiu.

Odrzucić spadek można również przed sądem.


Godziny otwarcia

Poniedziałek, wtorek: 9-17 
Środa, czwartek, piątek: 8-16


Kontakt

Jacek Skupień. Notariusz Wrocław
71 780 78 54
sekretariat@notariusz-skupien.pl

ul. Łódzka 24/1
50-521 Wrocław

Skip to content