Notarialny testament z wydziedziczeniem

Notarialny testament z wydziedziczeniem

Wydziedziczenie to pozbawienie prawa do zachowku. Aby było skuteczne, musi znaleźć się w testamencie. Testament z kolei można sporządzić na różne sposoby. Najczęściej jest to testament własnoręczny oraz notarialny.

Zachowek to kwota pieniężna, której najbliższa rodzina może żądać od spadkobierców, jeżeli np. została pominięta w testamencie lub zmarły przekazał komuś cały majątek za życia, wobec czego nie pozostało wiele do odziedziczenia. Więcej o zachowku przeczytasz tutaj.

Wydziedziczenie może znaleźć się zarówno w testamencie własnoręcznym jak i notarialnym. Oba testamenty będą miały taką samą moc prawną, a jeden nie jest lepszy od drugiego.

Należy jednak pamiętać, że aby wydziedziczenie było skuteczne, należy napisać odpowiednie przyczyny wydziedziczenia. Trzeba zatem opisać, co takiego się wydarzyło, że komuś zachowek się nie należy. Nie każda przyczyna uzasadnia wydziedziczenie. Przyczyny, które wydziedziczenie uzasadniają zostały określone w Kodeksie cywilnym.

Jeżeli mamy wątpliwości jak należy sformułować testament, aby dokonać skutecznego wydziedziczenia, warto skorzystać z wiedzy profesjonalisty jakim jest notariusz. Wówczas mamy pewność, że przyczyny wydziedziczenia zostały prawidłowo opisane, a sam testament okaże się skuteczny.

Koszt testamentu notarialnego zawierającego wydziedziczenie to 150 zł netto. Do tego należy dodać podatek VAT oraz koszt wypisu. Cała suma za sporządzenie testamentu z wydziedziczeniem u notariusza nie powinna więc przekroczyć kwoty 191,88 zł.

Leave a commentlogo-js-gray-footer-2

Parkowanie

Zobacz, gdzie możesz zaparkować.
POKAŻ MIEJSCE
SPRAWDŹ MAPĘ DOJAZDU

Godziny otwarcia

Poniedziałki – wtorki: 9 – 17
Środy – piątki: 8 – 16

Jesteśmy również dostępni poza wskazanymi godzinami. Skontaktuj się z sekretariatem i umów się na wizytę.

Kontakt

71 78 07 854
727 540 216
sekretariat@notariusz-skupien.pl

ul. Łódzka 24/1
50-521 Wrocław

Copyright Kancelaria notarialna Jacek Skupień we Wrocławiu. Notariusz Jacek Skupień