Notarialny testament z wydziedziczeniem

Wydziedziczenie to pozbawienie prawa do zachowku. Aby było skuteczne, musi znaleźć się w testamencie. Testament z kolei można sporządzić na różne sposoby. Najczęściej jest to testament własnoręczny oraz notarialny.

Zachowek to kwota pieniężna, której najbliższa rodzina może żądać od spadkobierców, jeżeli np. została pominięta w testamencie lub zmarły przekazał komuś cały majątek za życia, wobec czego nie pozostało wiele do odziedziczenia. Więcej o zachowku przeczytasz tutaj.

Wydziedziczenie może znaleźć się zarówno w testamencie własnoręcznym jak i notarialnym. Oba testamenty będą miały taką samą moc prawną, a jeden nie jest lepszy od drugiego.

Należy jednak pamiętać, że aby wydziedziczenie było skuteczne, należy napisać odpowiednie przyczyny wydziedziczenia. Trzeba zatem opisać, co takiego się wydarzyło, że komuś zachowek się nie należy. Nie każda przyczyna uzasadnia wydziedziczenie. Przyczyny, które wydziedziczenie uzasadniają zostały określone w Kodeksie cywilnym.

Jeżeli mamy wątpliwości jak należy sformułować testament, aby dokonać skutecznego wydziedziczenia, warto skorzystać z wiedzy profesjonalisty jakim jest notariusz. Wówczas mamy pewność, że przyczyny wydziedziczenia zostały prawidłowo opisane, a sam testament okaże się skuteczny.

Koszt testamentu notarialnego zawierającego wydziedziczenie to 150 zł netto. Do tego należy dodać podatek VAT oraz koszt wypisu. Cała suma za sporządzenie testamentu z wydziedziczeniem u notariusza nie powinna więc przekroczyć kwoty 191,88 zł.

Jacek Skupień
Jacek Skupień
Notariusz we Wrocławiu Jacek Skupień. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Powołany przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko notariusza.