Wydziedziczenie i zachowek

Wydziedziczenie i zachowek


Czym jest zachowek?

Zachowek to kwota pieniężna, której najbliższa rodzina może żądać od spadkobierców, jeżeli np. została pominięta w testamencie lub zmarły przekazał komuś cały majątek za życia, wobec czego nie pozostało wiele do odziedziczenia.

Można powiedzieć, że prawo do zachowku w pewien sposób ogranicza pełną dowolność spadkodawcy w rozdysponowywaniu swoim majątkiem. Pominięta najbliższa rodzina może bowiem w niektórych sytuacjach żądać „spłacenia” przez spadkobierców, czyli właśnie żądać wypłaty zachowku.

Czym jest wydziedziczenie?

Wydziedziczenie jest z kolei pozbawieniem prawa do zachowku. Wydziedziczony członek rodziny nie będzie mógł zatem domagać się zapłaty na swoją rzecz pieniędzy od osób, które otrzymały spadek.

W jaki sposób można wydziedziczyć?

Wydziedziczyć można kogoś wyłącznie w testamencie. Spadkodawca, który chce pozbawić uprawnionych prawa do zachowku, musi wyraźnie napisać to w testamencie oraz podać powody wydziedziczenia. Powody, które mogą uzasadnić wydziedziczeniem członka rodziny są ściśle określone przepisami Kodeksu cywilnego. To ważne, ponieważ wskazanie przyczyn wydziedziczenia innych niż ustawowe nie będzie skuteczne.

Kogo można wydziedziczyć?

Wydziedziczyć można osoby, którym przysługuje zachowek. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, małżonkowi, rodzicom. Zachowek za to nie przysługuje rodzeństwu, zatem rodzeństwa nie można wydziedziczyć, ponieważ zachowek i tak im nie przysługuje. Nie da się pozbawić kogoś tego, czego nie ma. Testament wydziedziczający członka rodziny można sporządzić w formie pisemnej lub u notariusza. Notariusz zadba o to, żeby zapis dotyczący wydziedziczenia był sporządzony prawidłowo. Osoba zainteresowana może wybrać dowolnego notariusza do sporządzenia testamentu. Można udać się do notariusza we Wrocławiu, nawet jeżeli zamieszkuje się w innej miejscowości.

Skontaktuj się z nami, aby zapytać o szczegóły

Telefon

71 78 07 854

Nasz adres

ul. Łódzka 24/1, Wrocław

ZOBACZ na mapie

Godziny otwarcia

Poniedziałki – wtorki: 9 – 17

Środy – piątki: 8 – 16


Parkowanie

Zobacz, gdzie możesz zaparkować.
POKAŻ MIEJSCE
SPRAWDŹ MAPĘ DOJAZDU


Godziny otwarcia

Poniedziałki – wtorki: 9 – 17
Środy – piątki: 8 – 16

Jesteśmy również dostępni poza wskazanymi godzinami. Skontaktuj się z sekretariatem i umów się na wizytę.


Kontakt

71 78 07 854
sekretariat@notariusz-skupien.pl

ul. Łódzka 24/1
50-521 Wrocław

Copyright Kancelaria Notarialna we Wrocławiu. Notariusz Jacek Skupień. Zobacz politykę plików cookies.

Linkedin, Facebook, Opinie na Google Moja Fima.