Zmarły pozostawił kilka testamentów. Który jest ważny?

Czasami zdarza się, że spadkodawca pozostawi dwa lub więcej testamentów.

Pojawia się wówczas problem, który z testamentów będzie podstawą dziedziczenia.

Decydujące znaczenie ma w tym przypadku data sporządzenia testamentu.

Zwykle bowiem skuteczne są postanowienia nowego testamentu. Data pozwala więc stwierdzić, który z dokumentów był sporządzony później, a zatem który testament będzie podstawą dziedziczenia.

Od tej zasady jest wyjątek – jeżeli dwa testamenty nie są ze sobą sprzeczne (np. w pierwszym testamencie spadkodawca powołuje do dziedziczenia całości spadku jedną osobę, a w drugim dokonuje zapisu windykacyjnego mieszkania), wtedy oba testamenty będą skuteczne, ponieważ każdy dotyczy czegoś innego i nie są wzajemnie wykluczające się. Jeżeli zaś drugiego testamentu nie da się pogodzić z pierwszym (np. w pierwszym testamencie spadkodawca powołuje osobę X, a w drugim osobę Y), skuteczny będzie wyłącznie drugi testament.

Jeżeli chcemy poświadczyć dziedziczenie u notariusza i jeżeli jesteśmy w posiadaniu dwóch (lub więcej) testamentów, to musimy przedstawić notariuszowi wszystkie testamenty – nawet te odwołane lub „nieaktualne”.

Notariusz musi otworzyć i ogłosić wszystkie testamenty, nawet wtedy, gdy dziedziczenie nastąpi na podstawie jednego z nich.

Z otwarcia i ogłoszenia testamentu notariusz sporządza protokół, którego koszt wynosi 50,00 zł.

Nie ma tu żadnej „rejonizacji” – otwarcia i ogłoszenia testamentu można dokonać w Kancelarii Notarialnej we Wrocławiu, nawet gdy zmarły miał gdzie indziej swoje miejsce pobytu.

Skip to content