Czy notariusz może podpisać akt notarialny w domu klienta?

Może, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.

Zdarza się czasami, że klienci oczekują, że notariusz przyjedzie do nich do domu lub firmy, żeby załatwić sprawę na miejscu, tłumacząc to brakiem czasu na dojazd do kancelarii.

Notariusz w takim przypadku musi odmówić.

Nie jest to podyktowane złą wolą, lecz przepisem ustawy – prawo o notariacie, który wskazuje, że czynności notarialnych notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej.

Jest to zasada – notariusz pracuje w kancelarii.

Jeżeli notariusz dokonywałby czynności poza kancelarią, narażałby się na odpowiedzialność dyscyplinarną za postępowanie wbrew ustawie.

Od tej zasady są nieliczne wyjątki. Prawo o notariacie stanowi, że czynność notarialna może być dokonana poza kancelarią, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności.

Przykład 1: do notariusza telefonuje prezes spółki informując, że nie ma czasu na przyjazd do kancelarii notarialnej we Wrocławiu, ale potrzebuje poświadczyć podpis, wobec czego prosi o przyjazd notariusza do siedziby firmy. Notariusz musi odmówić przyjazdu, ponieważ nie wolno mu dokonywać czynności poza kancelarią, chyba że przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności, a te nie mają miejsca.

Przykład 2: do notariusza telefonuje klient informując, że przebywa w szpitalu i chciałby sporządzić pełnomocnictwo, żeby rodzina mogła załatwiać jego sprawy podczas nieobecności. Notariusz zgodzi się na przyjazd do szpitala, ponieważ pobyt w szpitalu to szczególna okoliczność, która pozwala na dokonanie czynności poza kancelarią.

Przykład 3: notariusz zostaje poproszony o zaprotokołowanie zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, której wspólnikami jest 20 osób. W związku z tym, że taka liczba wspólników mogłaby nie zmieścić się w kancelarii, notariusz zgodzi się na przyjazd do siedziby spółki, gdzie będzie mogło w należyty sposób odbyć się zgromadzenie wspólników.

Jeżeli mają Państwo wątpliwości, czy w konkretnej sytuacji notariusz może przyjechać do klienta, najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z kancelarią i rozmowa z notariuszem.

Trzeba też pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, dokonanie czynności poza kancelarią jest dodatkowo płatne.

Dodatkowa opłata wynosi 61,50 zł brutto za każdą godzinę od opuszczenia kancelarii do powrotu jeżeli czynność dokonywana jest w godzinach od 8.00 do 20.00 w dni powszednie.

W godzinach nocnych od 20.00 do 8.00 oraz w dni wolne od pracy dodatkowe wynagrodzenie wynosi 123 zł brutto za godzinę pracy poza kancelarią.

Skip to content