Poświadczenie dziedziczenia u notariusza bez obecności wszystkich spadkobierców

Czy możliwe jest poświadczenie dziedziczenia u notariusza, gdy niektóre osoby nie mogą się stawić w kancelarii?

Od niedawna jest taka możliwość. W podanym poniżej przykładzie założyłem, że zainteresowani chcą, aby dziedziczenie poświadczył notariusz we Wrocławiu, lecz jeden ze spadkobierców przybywa w Warszawie. Procedura wygląda zatem następująco.

Notariusz we Wrocławiu sporządza projekt protokołu dziedziczenia, który jest następnie przesyłany do spadkobiercy zamieszkałego w Warszawie.

Spadkobierca z projektem protokołu dziedziczenia udaje się do notariusza w Warszawie, przed którym składa potwierdza dane zamieszczone w projekcie i wyraża zgodę na spisanie protokołu dziedziczenia zgodnie ze otrzymanym projektem. Sporządzone przez notariusza w Warszawie oświadczenie przesyłane jest następnie do Wrocławia.

Notariusz we Wrocławiu na podstawie otrzymanego potwierdzenia zaakceptowania treści protokołu sporządza przy udziale pozostałych spadkobierców akt poświadczenia dziedziczenia.

Przedstawiona powyżej procedura umożliwia szybkie przeprowadzenie postępowania spadkowego, gdy niektórzy spadkobiercy nie mogą stawić się w kancelarii notarialnej w czasie i miejscu zaplanowanego poświadczenia dziedziczenia.

Procedura taka wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Projekt protokołu dziedziczenia (punkt 1) oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody na spisanie protokołu zgodnie z projektem (punkt 2) to koszty odpowiednio 100 i 50 zł (podane stawki wynikają z nowelizacji rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej).

Wraz z wypisami oraz podatkiem VAT koszt porządzenie poświadczenia dziedziczenia na odległość może zatem wiązać się z dodatkowymi opłatami wynoszącymi około 200 zł.

Skip to content