Czym różni się akt poświadczenia dziedziczenia od protokołu dziedziczenia?

Czym różni się akt poświadczenia dziedziczenia od protokołu dziedziczenia?

Akt poświadczenia dziedziczenia jest dokumentem, który stwierdza kto po kim dziedziczy. Ma taką samą moc jak wydane przez sąd postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia można dokonać np. zmiany wpisanego do księgi wieczystej zmarłego właściciela nieruchomości. Akt poświadczenia dziedziczenia jest najważniejszym dokumentem i ostatecznym celem „uregulowania” kwestii spadku u notariusza.

Protokół dziedziczenia jest z kolei dokumentem, który zawiera oświadczenia osób, które stawiły się u notariusza w celu poświadczenia dziedziczenia. Na podstawie tych oświadczeń (i przedłożonych dokumentów) notariusz dokonuje stwierdzenia jaki jest porządek dziedziczenia. Protokół dziedziczenia zawiera zatem spisane okoliczności, które mają wpływ na to, kto w efekcie okaże się spadkobiercą. Na podstawie informacji spisanych w protokole dziedziczenia, notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Z praktycznego punktu widzenia protokół dziedziczenia, chociaż jest niezbędnym dokumentem, dla spadkobierców ma znaczenie drugorzędne.

Najpierw więc notariusz sporządza protokół dziedziczenia, a następnie na jego podstawie akt poświadczenia dziedziczenia. Nie ma możliwości sporządzenia samego aktu poświadczenia dziedziczenia, bez uprzedniego protokołu dziedziczenia.

Od 17.08.2015 roku istnieje możliwość sporządzenia poświadczenia dziedziczenia nawet wówczas, gdy niektórzy spadkobiercy nie mogą stawić się w Kancelarii w jednym miejscu i czasie. Można więc przeprowadzić sprawę spadkową w Kancelarii Notarialnej we Wrocławiu, nawet gdy niektórzy spadkobiercy mieszkają w innym mieście.

Leave a commentlogo-js-gray-footer-2

Parkowanie

Zobacz, gdzie możesz zaparkować.
POKAŻ MIEJSCE
SPRAWDŹ MAPĘ DOJAZDU

Godziny otwarcia

Poniedziałki – wtorki: 9 – 17
Środy – piątki: 8 – 16

Jesteśmy również dostępni poza wskazanymi godzinami. Skontaktuj się z sekretariatem i umów się na wizytę.

Kontakt

71 78 07 854
727 540 216
sekretariat@notariusz-skupien.pl

ul. Łódzka 24/1
50-521 Wrocław

Copyright Kancelaria notarialna Jacek Skupień we Wrocławiu. Notariusz Jacek Skupień